Simdidegis.com

NLP olumlamalarıyla hazırlanmış subliminal mp3'ler – Bolluk, mutluluk, başarı yaratmada ipuçları

Sevmek Çok mu Zor? 18 Eyl 2009

www.kucukinsan.com

Çocuk büyütmek, oldukça zor bir iş ve büyük bir fedakârlık gerektirir. Hamilelik sürecinde belli aralıklarla doktora gidilir, onlarca test yapılır; sancılı ve ağrılı bir doğum yapılır; gece yatılmaz ve günlerce uykusuz kalınır; kimi anne kariyerini ve işini bebeğine feda eder. Bütün bu işlerin yanında, çocuk büyütmenin maddi bir külfeti vardır. Maddi koşulları yetersiz olan ebeveyn, kendine giysi almazken, çocuğa en iyisini almaya çalışır; yiyemediğini çocuğa yedirir. Çocuk hastalandığında en büyük acıyı anne baba yaşar. Yetişkinlik sürecinde, çocuğun iyi bir meslek sahibi olması için çaba sarf edilir. Anne babayı bu zorlu maceraya sürükleyen kuşkusuz çocuk sevgisidir. Bu öyle yüce bir sevgi ki, çocuk büyütmenin bütün zorlu koşulları bilindiği halde iki, üç, dört çocuk sahibi olunur; hatta elli çocuk sahibi olanlar bile var. Kimilerine göre, çocuk sahibi olma isteği bir içgüdüdür, bence bu isteğin temelinde sadece sevgi vardır.

Sevgi, çocuk için en önemli gereksinimlerden biridir. Süreklilik isteyen bir ihtiyaç olduğu için, yaşam boyunca insan sevmek ve sevilmek ister. Sevilmeyen insan nasıl ki yaşamın orsasında ve zorlu koşullarında kendini yapayalnız hissediyorsa, sevilmeyen çocuk da kendini bir hiç olarak algılar ve yalnızlığa çekilir. Sevilen çocuk, önemsendiğini algılar ve benlik saygısı artar. Sevilme ve önemsenme çocuğun temel ihtiyaçların-dandır. Doğru kaynaktan ve yeterli oranda sevgi alan çocuk, çeşitli sorunların üstesinden daha kolay gelir ve yaşamın zorlu koşulları karşısında daha başarılı olur.

Çocuğa sağlıklı sevgi vermenin önkoşulu karşılık beklememek ve tutarlı davranmaktır. Karşılık bekleyen sevgi, çocuğun ihtiyaç duyduğu sevgiyi karşılayamaz. Ayrıca bazen sevilen, bazen sevilmeyen çocuk da yeterli oranda sevgi alamaz.

Sevgi çok hassas bir olgudur; azı da çoğu da çocuğa zarar verir. Bu nedenle dengede tutmak çok önemlidir. Sevgiyle ilgili en çok yapılan hatalardan birkaçı şöyledir:

Çocuğu sadece ilk birkaç yıl severek sonrasında ihmal etmek
Çocuk belli bir yaşa kadar sevilir, sonrasında kendi haline bırakılıp sadece maddi ihtiyaçları karşılanır.

Çocuğa verilen hediyeleri sevgiyle eşdeğer görmek
Çocuğu sevmek ve onunla zaman geçirmek yerine hediyeler verilir ve çocuğun sevgi ihtiyacını karşıladığı sanılır. Oysa çocuğa bütün dünya verilse sevginin yerini tutamaz.

Çocuğu sevmek adına şımartmak
Çocuğun her dediği yapılır ve her isteği yerine getirilir. Çocuğa sınırsız özgürlük tanınır ve bütün bunların sevgi olduğu düşünülür.

Sadece sözel olarak sevgiyi belirtmek
“Seni seviyorum,” demekten başka bir şey yapılmaz, yani bu sözün gerçekliğini kanıtlayan herhangi bir davranışta bulunulmaz.

Şımarır gerekçesiyle çocuğu sevgiden mahrum bırakmak
Çocuk, kucağa alınırsa, öpülürse, adam yerine konulursa şımarık olacağı sanılır.

Çocuklardan sadece birini veya birkaçını sevmek
Sadece en küçük çocuk veya sadece erkek çocuk sevilir, diğer çocuklara ilgi gösterilmez ve onlara sevgi davranışlarında bulunulmaz.

Bütün sevgiyi ilk çocuktan alıp dünyaya yeni gelen çocuğa vermek
İkinci çocuk dünyaya geldiğinde, büyük çocuğun pabucu dama atılır ve herkesin ilgi ve sevgisi küçük çocuğa kayar.

Bazen sevip bazen ihmal etmek
Neşeli olunduğu zaman veya akla geldikçe çocuk kucağa alınır veya bir iki sevgi sözü söylenir.

Adamdan saymamak
Çocuğa yetişkin biriymiş gibi davranılmaz ve onunla sohbet amaçlı tek kelime konuşulmaz, yaptığı işler önemsenmez ve birçok başarısı görmezden gelinir.

Hastalıklardan korumak için herkesten uzak tutmak
Kimse öpemez, kucağına alamaz; çünkü mikropların bulaşma kaygısı vardır. Biri sevmek için bebeği kucağına almaya kalksa, anne kıyametleri koparır. Öyle ki, kendisi bile öpmez ve çok nadir kucağına alır.

Çocuğa sözünü geçirmek için sevgisini belli etmemek
Çocuğu korkutarak baskı altına almak için sevgi gizlenir ve çocuk doğrudan sevilmez.

Koşullu sevmek
“Sözümü dinlersen seni severim”, “Bu yaptığından dolayı seni sevmiyorum”, “Senin gibi tembel bir çocuğum olmaz olsaydı” vb. sözlerle çocuğa verilmesi gereken sevgi bazı davranışlara bağlanır. Çocuk, istenilen davranışı yerine getirirse sevilecek, getirmezse sevilmeyecek.

Doğumdan itibaren çocuğa sevgi verilmelidir. Bu sevgi hem sözel olarak ifade edilmeli hem de davranışlarla belirtilmelidir. Hiçbir zaman sevginin akışı kesilmemelidir. Çocuğa sevildiğini hissettirecek birkaç teknik şöyle sıralanabilir.

 • Yaptıklarına ilgi duymak,
 • Onu can kulağıyla dinlemek,
 • Dinlerken göz göze gelmek.
 • Birlikte sohbet etmek,
 • Sık sık sevgi sözcüklerini kullanmak,
 • Özel günlerini anımsamak ve kutlamak.
 • Birlikte oyun oynamak.
 • Her gün belli bir süreyi çocuğa ayırmak,
 • Bir yerlere geziye gitmek,
 • Çocuğa hediyeler almak,
 • Kucağa almak,
 • Sarılmak,
 • Başını ve sırtını sıvazlamak,
 • Öpmek vb.

Çetin Özbey

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s